تغییرات روانی برای کاهش وزن

تبعیض بین افراد چاق و لاغر موجب چاق‌تر شدن افراد چاق می‌شود و تاثیر رژیم‌ها را از بین می‌برد. این نتیجه یکی از تحقیقات دانشگاه کالج لندن درباره چاقی و تاثیرات روانی آن است.

بیشتر افراد چاق، از چاقی خود شرمنده هستند و حتی درمورد وضعیت جسمی‌شان بسیار آرام (و آن هم نه با هر کسی) صحبت می‌کنند. اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید باید همین امروز این خصلت را کنار بگذارید، چون تجربه نشان می‌دهد این رفتار فقط شما را افسرده و برای تغییر وضعیت بی‌انگیزه می‌کند. اگر واقعا دوست دارید وزن‌تان را کاهش دهید بهتر است به این 5 نکته توجه کنید:

زیاد سخت نگیرید افکار منفی و سرزنش خود یکی از اساسی‌ترین عوامل ضعف افراد است. سرزنش زیاد بخاطر چیزهای کوچکی مثل خوردن یک تکه شکلات اضافه موجب افسردگی غذایی و روحی می‌شود. یکی از بهترین روش‌های ترک این خصلت این است که با دوستان صمیمی‌تان در مورد وضعیت جسمی خود صحبت کنید و از آنها بپرسید اگر جایتان بودند چه کار می‌کردند تا به وزن نرمال برسند. مقایسه نکات مثبت زیادی دارد و همیشه موجب افت شخصیت نمی‌شود. اگر در جهت مثبت انجام شود می‌تواند باعث بهبود روش تغذیه، بهبود سلامت روانی و ... شود. متخصصان بر این باورند که افرادی که قابلیت احترام به خود را دارند می‌توانند بهتر با غذاها و بدن و سلامتشان ارتباط برقرار کنند.

جشن برای پیروزی بیشتر افراد زمانی به خود پاداش می‌دهند که به طور تمام و کمال به هدف‌شان رسیده‌اند. اما برای تشویق خود نباید منتظر یک تغییر بزرگ بود. در راه رسیدن به هدف بزرگی مثل کاهش وزن، موفقیت‌های کوچکی وجود دارند که همه لایق ستوده شدن هستند. اینکه رابطه‌تان با اطرافیان با اعتماد به نفس بیشتر و بهتر شده، پوست‌تان بهتر از قبل است یا موفق شده‌اید نوشیدنی‌های سالم را جایگزین نوشابه کنید، موفقیت‌های بی‌اهمیتی نیستند. همین پیروزی‌های کوچک را جشن بگیرید. حتی اگر تا رسیدن به هدفتان راه درازی مانده و هنوز به وزن دلخواه نرسیده‌اید، باید خودتان را با کارهای کوچکی مثل خریدن گل برای محل کار، رقصیدن، انتشار سلفی‌های بامزه و ... تشویق کنید. این کارهای کوچک باعث می‌شوند که همیشه به یاد داشته باشید تلاش در جهت هدفتان چه شادی‌هایی را به دنبال دارد.

نه فقط لاغری افراد نکته‌سنج و بادقت همیشه سلامت بدن خود را نقطه تمرکز قرار می‌دهند تا به دنبال آن کاهش وزن را نیز شاهد باشند. به طور مثال این افراد با ترک سیگار تمام خطرات بعدی را از بین می‌برند و به زندگی سالم‌تری دست می‌یابند. تاکید متخصصان همیشه بر این بوده است که افراد باید بیشتر به حالات روانی، کیفیت خواب، انرژی، سیستم ایمنی، دستگاه گوارش و قدرت بدنی‌شان توجه کنند؛ زیرا همه این موارد فاکتورهایی هستند که ثانیه ثانیه زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهند و با بهبود این موارد افراد می‌توانند به زندگی سالم‌تری دست یابند.

در جستجوی حامی متنفرم از اینکه بگویم بیشتر افراد چاق همیشه در زندگی‌شان با کسانی هستند که به عمد یا سهو تلاش آنها را برای رسیدن به یک زندگی سالم‌تر، بیهوده می‌انگارند و انگیزه این افراد را از بین می‌برند؛ ولی این گفته کاملا حقیقت دارد. این فرد خرابکار می‌تواند یک همکار، یکی از اعضای خانواده و یا حتی یکی از دوستان صمیمی شما باشد که با گفتن جملاتی مثل: تو که به کاهش وزن نیازی نداری، اندامت خیلی هم خوب و متناسب است" باعث از بین بردن انگیزه شما می‌شود. احتمالا شما قادر به حذف این افراد از زندگی‌تان نیستید، اما می‌توانید انرژی منفی این افراد را با پیدا کردن یک حامی خوب رفع کنید. این حامی می‌تواند مربی ورزشی شما، همسایه و یا حتی دوست اینترنتی‌تان باشد. به هر طریقی سعی کنید که خودتان را از تنها بودن در مسیر رسیدن به هدف نجات دهید چراکه با وجود یک دوست و حامی خوب، انگیزه شما برای رسیدن به هدف بیشتر و در نتیجه تلاش‌تان نیز بیشتر خواهد شد.

واقع‌بین باشید یکی از بزرگترین مشکلات افراد با اضافه وزن داشتن انتظارات غیرواقعی از خودشان است، انتظاراتی مثل حذف تمام کربوهیدرات‌ها از رژیم غذایی و یا ورزش چند ساعته در هر 7 روز هفته. شما خودتان را بهتر از هر کسی می‌شناسید، پس سعی کنید و یاد بگیرید که برنامه‌ای بلند مدت و واقع گرایانه برای کاهش وزن خود بچینید و یکی یکی موانع را از جلوی راه‌تان کنار بگذارید.

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 159 بار