سه نکته برای ایمن سازی بدن در زمستان

همه ما می‌دانیم که برای سالم ماندن باید تغذیه مناسبی داشته باشیم، ولی دانشمندان عقیده دارند علاوه بر سلامت کلی بدن باید با تغذیه مناسب بدن را ایمن کنیم.

در فصل سرما که احتمال ابتلا به انواع سرماخوردگی و آنفولانزا افزایش می‌یابد و بهتر است این چند نکته ساده را رعایت کنید تا نسبت به این بیماری‌ها ایمن شوید.  

باک ویتامین D خود را پر کنید اگر ویتامین D کافی به بدن‌تان برسد کمتر دچار بیماری می‌شوید. این ایمنی فقط در مقابل ویروس آنفولانزا نیست و شامل بیماری‌هایی مثل سرطان هم می‌شود. بدن انسان این ویتامین را به طور طبیعی از طریق دریافت نور خورشید تولید می‌کند. پس در نیمه دوم سال که بدن آفتاب کمتری می‌بیند این ویتامین را از ماهی‌های چرب مانند سالمون، و شیر به بدن‌تان برسانید. به طور کلی چون بیشتر شهرنشین‌نان نمی‌توانند ویتامین D کافی روزانه خود را به دست آورند، متخصصان مصرف قرص‌های مکمل را توصیه می‌کنند. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که مصرف این قرص‌ها واقعا ثمربخش بوده و ایمنی بدن را بالا می‌برند. آزمایشی روی حدود 300 کودک ژاپنی نشان داد، آنهایی که روزانه قرص ویتامین D مصرف می‌کردند 40 درصد کمتر از آنهایی که قرص مصرف نمی‌کردند به بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا مبتلا شدند. آدیت جیند، محقق تغذیه عمومی می‌گوید: مواد مغذی موجود در خوراکی‌ها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و در نتیجه عکس العمل سریع بدن در مقابل عوامل بیماری‌زا می‌شوند. تلاش کنید روزانه حدود 1000 IU ویتامین D مصرف کنید و به یاد داشته باشید که قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید.

فیبر محلول فیبر محلول که در مرکبات، سیب، هویج، لوبیا و جو به فراوانی یافت می‌شود به بدن کمک می‌کند تا در مقابل التهاب از خود مقاومت نشان دهد. فیبر نامحلول (که در گندم و غلات سبوس دار، آجیل‌ها و سبزیجات برگی یافت می‌شود) هم برای بدن ضروری است، اما به اندازه فیبر محلول در بهبود عملکرد سیستم ایمنی نقش ندارد.

لاغرهای ایمن تحقیقی که به مدت 6 ماه طول کشید نشان داد افراد چاقی که به خاطر لاغر شدن مقدار کالری دریافتی روزانه خود را کم می‌کنند عملکرد سیستم ایمنی خود را تا 50 درصد بالا می‌برند. سیمین میدانی، متخصص تغذیه می‌گوید: محدود کردن کالری مصرفی با کاهش دادن میزان ترکیباتی که نقش سیستم ایمنی را خنثی می‌کنند، باعث بالا بردن عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود. بیش از اندازه غذا نخورید چرا که غذای اضافی مساوی با کالری اضافی و درنتیجه مساوی با سیستم ایمنی ضعیف است. همچنین اگر چاق شوید و بعد بخواهید وزن کم کنید باید دقیق و هوشمندانه عمل کنید تا تمام مواد مغذی را به بدن رسانده و در عین حال کالری زیادی نیز مصرف نکنید. به خاطر داشته باشید که همیشه از منابع پروتئین کم چرب مثل لبنیات کم چرب، مرغ و ماهی استفاده کنید.

رای دادن به این مورد
(1 رای)
خواندن 302 بار