همه چیز درباره سلامت و نگهداری کنسروها

"مواد غذایی کنسرو شده همیشه در دسترس هستند و می‌توانند به تنهایی یک وعده غذایی باشند و یا در تهیه غذاهای دیگر به کار آیند. کنسروهای زیادی از سبزیجات، گوشت، غذای دریایی و حبوبات وجود دارد که با رعایت نکات بهداشتی در نگهداری و مصرف آنها می‌توان این غذاها را برای تغذیه‌ای آسان و سالم به کار گرفت. قبل از مصرف هر محصول کنسرو شده‌ای (به غیر از کمپوت میوه)، آن را به مدت 20 دقیقه در آب بجوشانید.

هر کنسروی قبل از این کارممکن است آلوده به سم کشنده‌ای باشد که فقط با جوشیدن در آب از بین می‌رود. موقع خرید کنسروها به تاریخ تولید و انقضا و پروانه تولید وزارت بهداشت دقت کنید و اگر این علائم مخدوش بودند از خرید محصول خودداری کنید. غذای کنسرو شده بعد از جوشاندن طعم و رنگ خود را از دست نمی‌دهد، پس اگر متوجه تغییر رنگ و بوی غذا شدید، حتی اگر هنوز تاریخ مصرف آن به پایان نرسیده بود، آن را دور بریزید.

بهترین جا برای نگهداری قوطی‌های کنسرو داخل کابینت است. کنسروها را در یخچال نگذارید چون رطوبت درون یخچال می‌تواند باعث زنگ زدن دیواره قوطی شود. قوطی کنسرو را مستقیما بر روی شعله اجاق نگذارید. در اثر شعله مستقیم، لحیم جداره قوطی ذوب می‌شود و ذرات فلز وارد غذا می‌شود. قوطی در بسته بعد از گرم شدن غذا و هوای داخل آن روی شعله منفجر می‌شود. بعد از باز کردن قوطی کنسرو، محتویات داخل آن را درون ظرف دیگری بریزید.

ظرف شیشه‌ای در دار برای نگهداری این مواد مناسب‌ترین انتخاب است اگر دیواره‌ خارجی قوطی زنگ‌زده است احتمال سوراخ شدن دیواره و فساد محتویات آن وجود دارد. این کنسروها را مصرف نکنید. دیوار داخل قوطی هم باید کاملا سالم بوده و نشانی از زنگ زدگی نداشته باشد. اگر چربی یا بخشی از مواد داخل قوطی از آن بیرون زده بود، مطمئن باشید که محتویات قوطی فاسد و سمی است."

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 118 بار