ویتامین دی، ویتامین هوشمند

"ویتامین D

، ویتامین هوشمند ویتامین D یکی از مهم‌ترین اجزای یک رژیم سالم است. علاوه بر خاصیت مشهور ویتامین D که بهبود بخشیدن سلامت و رشد استخوان‌ها به وسیله افزایش جذب کلسیم است، این ویتامین از ابتلا به انواع سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی، دیابت‌ها و آرتروز جلوگیری می‌کند. ویتامین Dچه می‌کند ویتامین D نوع خاصی از گروه ویتامین‌هاست.

در زمان کشف این ویتامین در سال 1919 ویتامین‌های A، B، و C کشف شده بودند و حرف بعدی یعنیD حرفی بود که در انتظار ویتامین جدید، یعنی این ویتامین بود. ویتامین D در بدن به شکل هورمون عمل می‌کند و پیام‌های مخصوصی را به سلول‌ها می‌رساند. این کاری است که ویتامین‌های دیگر انجام نمی‌دهند. برای مثال، ویتامین D به سلول‌های روده پیام می‌دهد که کلسیم موجود در غذا را جذب کنند و همچنین باعث تنظیم جذب این ماده توسط سلول‌های استخوانی می‌شود. برخی مواد مغذی مانند ویتامین  C، به شکلی که هستند وارد بدن شده و مصرف می‌شوند.

ولی ویتامین D در ابتدا به صورت یکی از هم خانواده‌های کلسترول وارد بدن می‌شود. مولکول‌های دی هیدروکلسترول که در پوست انسان وجود دارند، در انتظار جذب نور خورشید می‌مانند تا در یک فرایند شیمیایی تبدیل به ویتامین D3 شوند که آسان‌تر از ویتامین D جذب بدن می‌شوند. D2 نوع دیگری از ویتامین‌های این گروه است که از منابع گیاهی وارد بدن می‌شود. هردوی این پیش ویتامین‌ها توسط کبد و کلیه‌ها تبدیل به ویتامین D مورد نیاز بدن می‌شوند. ویتامین D در یک کلام ویتامین دفاعی بدن است.در صورت نبود ویتامین D بدن شما مثل یک انسان دست بسته از خود دفاع می‌کند و طبعا این دفاع، نمی‌تواند دفاع موثری در مقابل جراحات، تحریکات عصبی و عوامل بیماری‌زا باشد.

مقدار مورد نیاز ویتامین D به واسطه جذب آفتاب و منابع تغذیه تامین می‌شود و میزان مورد نیاز آن بسته به سن، استعداد فرد برای ابتلا به بیماری‌هایی مثل پوکی استخوان و موقعیت جغرافیایی زندگی متغیر است. یکی از استانداردها برای دریافت روزانه این ویتامین در بدن 200 IU برای بزرگسالان زیر 50 سال، 400 IU برای افراد بین 51-70 سال، و 600 IU برای افراد بالای 70 سال است. درباره این میزان اختلاف نظرهایی هم وجود دارد، مثلا یکی دیگر از توصیه‌های پزشکی این مقدار را حداقل به 1000 IU در روز افزایش داده است. (در نظر بگیرید که قرار گیری در مدت 30 دقیقه زیر نور خورشید حدود 15000 IU ویتامین D برای بدن تامین می‌کند). غذای سالم، مکمل‌های دارویی و نور خورشید منابع تامین این ویتامین مهم هستند و نباید تامین روزانه آن را فراموش کنید. بهای این فراموشی می‌تواند بسیار سنگین‌تر از چیزی باشد که تصورش را می‌کنید.

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 141 بار