سه دلیل برای پیاده روی هر روزه

"حتما شنیده‌اید که می‌گویند نیم ساعت ورزش در روز باعث مقاومت بدن در برابر بیماری‌های قلبی می‌شود. اگر این گفته انگیزه‌ای در شما ایجاد نکرده است، شاید این گفته که ورزش روزانه باعث می‌شود تا صد سال با بدنی سالم زندگی کنید، انگیزه کافی را برای تغییر عادت در شما به وجود آورد. عادت به ورزش کردن را همیشه می‌شود با بهانه‌هایی مثل گرانی باشگاه‌ها و تجهیزات، نداشتن وقت و ... پشت گوش انداخت. اما این ورزش هر روزه می‌تواند نیم‌ ساعت پیاده‌روی در اطراف خانه‌تان باشد که کاملا رایگان است. این سه دلیل را مقابل بهانه‌های همیشگی بگذارید، شاید همه چیز از امروز تغییر کرد!

افزایش عمر نیم ساعت ورزش روزانه باعث افزایش طول عمر می‌شود. تحقیقی که در مدت 40 سال روی 5 هزار و 209 نفر انجام شده است، نشان می‌دهد افرادی‌ که روزانه حدود نیم ساعت پیاده‌روی می‌کنند، یک سال و نیم بیشتر از سایر افراد عمر کرده‌اند. این عدد درباره افرادی که بیشتر تلاش کرده‌اند، زمان پیاده‌روی بیشتری داشتند و یا دویده‌اند به بیش از سه سال رسیده است.

ایمنی در برابر آلزایمر شاید در نگاه اول ارتباطی میان ورزش و حافظه دیده نشود، ولی مطالعات نشان داده که فعالیت‌های فیزیکی باعث می‌شوند که عملکرد مغز و حافظه بهتر شود. تحقیقی در سال 2007 نشان داد که ورزش باعث بهبود عملکرد انتقال دهنده‌های عصبی می‌شود تا سلول‌های مغزی ارتباط بهتری با یکدیگر داشته باشند. همچنین محققان با مطالعه روی افراد 70 تا 80 ساله دریافته‌اند، کسانی که ورزش می‌کنند کمتر دچار آلزایمر و سایر بیماری‌های عصبی می‌شوند.

تعدیل عوارض کهولتکسانی که از جوانی یا میانسالی به انجام ورزشی مداوم عادت کرده‌اند، در دوران سالمندی نیز چابکی خود را همچنان حفظ می‌کنند. ورزش باعث متوقف شدن عملکرد برخی بیماری‌ها و عارضه‌های مرتبط با پیری می‌شود. این مورد ممکن است دلیل قدرتمند بودن افراد مسن و ورزشکار باشد، چرا که فعالیت های فیزیکی موجب ارتقاءسلامت کل بدن و خصوصا عضلات می‌شود.

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 178 بار