زعفران علیه درد و افسردگی

"همه ما زعفران را می‌شناسیم و سال‌هاست از عطر و رنگ آن در آشپزی استفاده می‌کنیم. اما این طعم خوب همه آن چیزی نیست زعفران را بین مردم محبوب کرده است. طبق مطالعات انجام گرفته در بیمارستان روانپزشکی روزبه در دانشگاه تهران، این طلای سرخ که در واقع کلاله خشک شده گل زعفران است، تاثیر چشمگیری در تسکین علایم و دردهای قبل از قاعدگی و همچنین کاهش افسردگی دارد.

دکتر شاهین آخوندزاده و همکارانش به 50 زن با علایم و دردهای قاعدگی، روزانه کپسول‌ها و دارونماهای زعفرانی دادند و این کار را طی دو دوره قاعدگی تکرار کردند. شرکت‌کنندگان در این تحقیق برای هر دو دوره میزان علایم و دردها را یادداشت کردند. در پایان تحقیق بیش از سه چهارم زنان اعلام کردند تقریبا نصف دردها و علایم قاعدگی‌شان از بین رفته است. آخوندزاده، مدیر این پروژه عملی درباره نتایج این تحقیق می‌گوید: زعفران از گذشته‌های دور بین مردم ایران به عنوان مسکن کاربرد داشته است. استفاده از زعفران در چای، پخت برنج و غذاها همچنان رواج دارد.

زعفران همچنین می‌تواند مثل یک داروی ضدافسردگی عمل کند. این گیاه معطر باعث ترشح بیشتر سروتونین در مغز می‌شود که به هورمون خوشحالی معروف است، تشرح بیشتر این هورمون می‌تواند با افسردگی مقابله کند.

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 129 بار