باید و نبایدهای مصرف قرص کلسیم

"کمبود کلسیم عوارض زیادی برای بدن دارد. بسیاری از کسانی که به دنبال تامین این ماده معدنی هستند از قرص‌های کلسیم استفاده می‌کنند. اما چه زمانی باید از قرص کلسیم استفاده کرد؟ آیا زمان بندی مناسب برای مصرف این قرص مهم است؟ جواب سئوال آخر ""آری"" است و باید سه نکته را در مصرف این مکمل در نظر بگیرید.

نوع کلسیم برچسب روی قرص را با دقت مطالعه کنید تا از نوع کلسیم موجود در قرص مطلع شوید. اگر از نوع کلسیم سیترات باشد، می‌توانید این قرص را همراه با غذا یا در فاصله دو وعده مصرف کنید. اگر قرص حاوی کلسیم کربنات باشد، باید به همراه غذا مصرف شود. اسید معده ترشح شده به خاطر هضم غذا می‌تواند به جذب کلسیم کربنات کمک کند.

مقدار مصرف اگر 500 میلی گرم یا کمتر در هر بار مصرف، قرص کلسیم بخورید این قرص تاثیر بهتری روی بدن خواهد داشت. پس اگر روزانه 1000 میلی گرم کلسیم مصرف می‌کنید، این مقدار را نصف کرده و در دو وعده مصرف کنید.

تداخل دارویی قرص کلسیم می‌تواند با داروهای زیادی تداخل داشته باشد. داروهایی مثل آنتی بیوتیک‌ها، بیس فسفونات‌ها و داروهای فشار خون بالا عملی متقابل قرص کلسیم دارند. از داروساز یا دکتر خود در مورد تقابل یا عدم تقابل داروهای مصرفی و کلسیم سوال کنید. همچنین بهتر است قرص کلسیم خود را با فاصله زمانی زیاد از مولتی ویتامین و غذاهای پرآهن مصرف کنید. کلسیم اگر به همراه آهن، منیزیم یا روی مصرف شود به خوبی جذب نخواهد شد. اگر هنوز هم از روش مصرف قرص کلسیم و شرایط آن مطمئن نیستید بهتر است با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید.

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 146 بار