روغن کنجد، کرِم همه‌کاره شما

"روغن کنجد یک محصول طبیعی به رنگ زرد است، مزه ی فندقی دارد و حاوی چند نوع مواد مغذی است. در کنار آشپزی، می توان از این روغن به عنوان یک محصول بهداشتی نیز استفاده کرد. این روغن بیشترین تاثیر را روی پوست و مو دارد و برای همین می‌تواند لقب روغن زیبایی بگیرد.  

ضدآفتاب طبیعی ویتامین

 E موجود در این روغن خاصیت آنتی‌اکسیدان دارد و برای همین می‌تواند جایگزین ضدآفتاب‌های شیمیایی باشد. رادیکال‌ها و اکسیداسیون‌های آزادی که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید می‌شوند عامل مهم تخریب پوست هستند. اگر فکر می‌کنید ضد آفتاب‌های شیمیایی به تنهایی نمی‌توانند در مقابل این اشعه‌ها از پوست‌تان مراقبت کنند، روغن کنجد می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. با اینکه ضد آفتاب‌های غیر شیمیایی آسیبی به پوست نمی‌رسانند، ولی اگر سابقه آلرژی دارید بد نیست قبل از استفاده با پزشک‌ مشورت کنید. یک راه ساده برای تشخیص حساسیت این است که روی تکه‌ای از پوست روغن بمالید و عدم بروز حساسیت مطمئن شوید.

مرطوب کننده روغن کنجد می‌تواند هم مرطوب کننده و هم نرم کننده پوست شما باشد. در کنار ویتامین

 E همچنین این روغن دارای لینولئیک اسید، استئاریک اسید، و پالمیتیک اسید است. این روغن را می‌توانید روزانه مصرف کنید. این روغن رایحه بسیار قوی‌ای دارد که اگر خوشایندتان نیست، می‌توانید آن را با روغن‌های دیگری چون روغن کاستور و یا روغن بادام مخلوط کنید. برای رفع خشکی پوست زانو، کف و پاشنه پا هم می‌توانید از روغن کنجد استفاده کنید. اگر پوست‌تان خشک است  چند قطره از این روغن را به آب وان اضافه کنید تا خشکی پوست برطرف شود.

مقابله با پیری پوست یکی دیگر از فواید عالی روغن کنجد این است که می‌تواند سرعت پیر شدن پوست را کم کند. این روغن حاوی آنتی اکسیدانتی است که از ظهور چین و چروک و خطوط ریز روی پوست جلوگیری می‌کند.

سم زدایی پوست خارجی‌ترین بخش بدن است و برای همین بیشتر در معرض سموم و مواد شیمیایی قرار می‌گیرد. خوشبختانه بیشتر سموم محلول در روغن هستند و این به شما کمک می‌کند که سموم را با روغن کنجد از پوست خود دفع کنید. در این موارد باید روغن گرم را روی پوست خود بمالید و حدود 15 دقیقه صبر کنید و پس از آن پوست خود را با آب گرم و ترجیحا بدون صابون بشویید.

ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده با این که روغن کنجد نسبتا غلیظ و چسبناک است، ولی به خوبی جذب پوست می‌شود. می‌توانید روغن کنجد را با روغن‌های گیاهی دیگری مثل زیتون و آفتابگردان ترکیب کنید تا خواص آن را چند برابر کرده باشید. روغن کنجد چه در ترکیب با دیگر روغن‌ها استفاده شود، چه به صورت خالص باعث سرعت و تسهیل گردش خون در مویرگ‌های پوست و ترمیم بافت‌های آسیب دیده آن می‌شود.

خاصیت آنتی باکتریال مالیدن روغن کنجد بر پوست‌های زخمی و ملتهب هیچ ضرری ندارد. به خاطر ترکیب خاص، این روغن می‌تواند از بروز عفونت‌های باکتریایی در محل زخم جلوگیری کند. خاصیت ضدالتهاب آن هم به آرام شدن و تسکین پوست زخمی کمک می‌کند.

رای دادن به این مورد
(2 آرا)
خواندن 190 بار