رژیم محبوب 5:2 و چالش‌های آن

"وقتی رژیمی را برای کاهش وزن انتخاب می‌کنید، از همه حقایق آن رژیم مطلع شوید و آگاهانه آن را شروع کنید. رژیم 5:2 اگرچه رژیم محبوبی است ولی با ندانستن کارکرد و دلیل روزهای سیری و گرسنگی نمی‌توانید نتیجه دلخواه را از آن بگیرید. در این رژیم5 روز هفته را هر غذایی که دوست دارید بخورید و 2 روز بعد را به بدنتان گرسنگی بدهید. این رژیم پاره وقت جزو معدود رژیم‌هایی است که با آن می‌توانید کیک شکلاتی و تمام تنقلات دلخواه‌تان را هم بخورید و در مدت کوتاهی این پرخوری را جبران کنید. پدیده ی کم خوری برای کاهش وزن طی جنبشی در آگوست 2012 ابداع شد، زمانی‌که شبکه بی‌بی‌سی برنامه‌ای را به نام ""کم بخورید و بیشتر زنده بمانید"" پخش کرد.

پس از این برنامه، دکتر و روزنامه نگار مایکل ماسلی، کتابی به نام ""رژیم کم‌خوری"" منتشر کرد. یک ماه پس از انتشار کتاب ماسلی، کیت هریسون، روزنامه نگار دیگر این شبکه خبری، کتابی به نام ""رژیم 5:2"" را منتشر کرد. توصیه‌ها ونظریه‌های هر دو کتاب تقریبا یکسان بودند پس نتیجه رعایت نکات هر کدام از آنها نیز یکسان بود، اما در نهایت این رژیم 5:2 بود که به شهرت رسید.

یک رژیم ساده اما سخت سادگی این رژیم به این است که می‌توانید 5 روز هفته را هر چقدر که می‌خواهید غذا بخورید و این ویژگی دلیل اصلی محبوبیت آن است. افرادی که به روش این رژیم عمل می‌کنند باید 5 روز هفته را مقدار نرمال کالری متناسب با بدنشان را مصرف کنند و سپس در دو روز بعدی، (این دو روز نباید متوالی باشند)، فقط 25% کالری روزانه خود را مصرف کنند، یعنی 500 کالری برای زنان و 600 کالری برای مردان. محدودیتی در نوع غذاها برای این رژیم وجود ندارد. 

با رعایت این رژیم زنان حدود نیم کیلو در هفته و مردان کمی کمتر وزن کم می کنند. متخصصان تغذیه معتقدند افزایش طول عمر، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و سرطان، بهبود وضع کلسترول و قند خون و کاهش روند و عوارض پیری از پیامدهای دیگر این رژیم هستند. این رژیم برای کودکان مناسب نیست و زنان باردار و بیماران باید قبل از شروع رژیم با پزشک مشورت کنند. سختی رژیم وقتی است که در آن پنج روز آزادی به قدر کافی مواد مغذی نخورده باشید. اگر نمی‌توانید رژیم 5 روزه‌ای که پر از میوه، سبزی، غلات، سبوس، گوشت سفید و لبنیات است را رعایت کنید، سراغ این رژیم نروید. در این صورت در دو روز سخت گرسنگی سرگیجه و سردرد امان‌تان را خواهد برید.

در دو روز بعدی هم باید غذاهای مغذی اما کم کالری بخورید و بنا نیست از آب و هوا تغذیه کنید. پس اگر می‌خواهید این رژیم را برای کاهش وزن امتحان کنید، چشم بسته سراغ آن نروید.

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 210 بار