یک رژیم برای شادی و تقویت روحیه

"اگرچه خیلی زود است اگر بگوییم ""خوردن روزانه یک سیب افسردگی را از بدن دور می‌کند""، اما محققان دست از تحقیق درباره ارتباط میان آنچه می‌خوریم و آنچه احساس می‌کنیم، برنمی‌دارند. مدارکی وجود دارد که ثابت می‌کند آنچه که می خوریم روی سوخت و ساز و واکنش‌های شیمیایی مغزمان اثر می‌گذارد و درنهایت آخرین اثراتش را روی سطح انرژی و روحیه ما نشان می‌دهد. غذای خوب یعنی روحیه خوب و هرچقدر بتوانید سطح قند خون را ثابت نگه‌ دارید و با کمک غذاها واکنش شیمیایی مغز را آسان کنید، همانقدر شادتر و پرانرژی‌تر خواهید بود.

کربوهیدرات هوشمند شاید در رژیم‌های این روزگار کربوهیدرات‌ها دشمن انسان معرفی شوند. ولی برای داشتن روحیه‌ای خوب و سطح بالای انرژی، آنها نقش اساسی برعهده دارند. آنها سوخت مورد علاقه بدن هستند و همچنین این مواد سطح سروتونین یعنی ماده شادی‌آور طبیعی را در بدن بالا می‌برند. اگر نگرانی چاقی هستید شکلات و شیرینی را حذف کنید و به جای آنها از غلاتی مثل برنج قهوه‌ای و نان سبوس‌دار استفاده کنید. بدن‌تان کربوهیدرات موجود در غلات را آرام آرام جذب می‌کند و باعث می‌شود که سطح انرژی و قند خون پایدار بماند.

منیزیم بادام هندی، فندق و بادام سرشار از پروتئین و منیزیم هستند. این مواد معدنی نقش اساسی در تبدیل قند به انرژی دارند. کمبود منیزیم می‌تواند سطح انرژی شما را پایین بیاورد. منابع کامل منیزیم غلات، سریال‌ها، و بعضی ماهی‌ها هستند.

گوشت گوشت گوساله، مرغ پوست‌کنده و بوقلمون منابع مهمی از پروتئین وآمینو اسید تیروزین هستند. تیروزین سطح واکنش‌های شیمیایی مغز را بالا می برد. گوشت همچنین ویتامین B12 دارد که مانع افسردگی است. ماهی‌های پرچربی مانند سالمون هم سرشار از اسیدهای چرب امگا3 هستند که می توانند از شما در مقابل افسردگی حفاظت کنند و برای قلب شما هم مفید هستند. منابع امگا3 علاوه بر ماهی در آجیل و سبزیجات هم هست. پس برای تقویت روحیه‌تان هر از چندگاه سری به قصابی محل بزنید و تازه‌ترین گوشت‌ها را تهیه کنید.

سبزیجات پر برگ فولات نیز جزو آن دسته از مواد مغذی است که احتمال افسردگی را پایین می‌آورد. این ماده در سبزیجات پر برگ (مانند کلم برگ و اسفناج)، حبوبات، مرکبات و آجیل وجود دارد. استفاده از مواد فیبرداری مثل میوه، لوبیا و غلات هم از شما آدم شادتری می‌سازد.

آب ارزان‌ترین خوراکی برای داشتن روحیه شاد و سلامتی آب است. خودتان را به آب خوردن عادت دهید و فراموش نکنید که هیچ نوشیدنی جای این بی‌بوی بی‌مزه را نمی‌گیرد. تحقیقات پزشکی زیادی بر روی تاثیر آب بر سلامتی نشان داده است بدن‌های تشنه، بدن‌های خسته‌تر و بی‌حال‌تری هم هستند. میوه‌های تازه و غذاهایی مثل پاستا همزمان با مواد مغذی آب زیادی هم به بدن می‌رسانند. خود را از این مایع حیات محروم نکنید.  

قهوه قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است و می‌تواند حداقل برای مدت کمی با کافئین موجود در خودش سرعت متابولیسم بدن را بالا ببرد. قهوه انرژی شما را بیشتر می‌کند و باعث هوشیارتر شدنتان می‌شود. بهترین زمان برای خوردن قهوه صبح است. بعد از غروب آفتاب قهوه نخورید که باعث بی‌خوابی‌تان می‌شود که کم‌خوابی به تنهایی حکم یک ارتش مسلح را در مقابل انرژی دارد. چای هم یکی از منابع کافئین است که هم خاصیت انرژی‌بخشی دارد و هم نشاط آور است. چای استرس را دور می‌کند و در تقویت حافظه هم موثر است.

شکلات تلخ شکلات پرستان! خبر خوب: یک تکه شکلات می تواند انرژی و روحیه ی شمارا بهبود بخشد و همه این آثار بخاطر کافئین موجود در آن است که در شکلات تلخ بیشتر است.  

صبحانه اگر میخواهید پر انرژی باشید، صبحانه یک معدن طلا برای شماست. مطالعات نشان داده افرادی که صبحانه می‌خورند باقی روزشان را شادتر و بهتر سپری می‌کنند. بهترین صبحانه‌ها حاوی مقادیری مواد مغذی، کربوهیدرات، چربی و پروتئین هستند که همه این‌ها در کنار هم برای داشتن یک روز شاد و پرانرژی کفایت می‌کند. یک راه دیگر برای داشتن روحیه شاد و انرژی مستمر خوردن وعده‌های مکرر ولی کوچک است.

ورزش و انرژی مضاعف در کنار تغذیه ورزش هم یک روش خوب و کاربردی برای افزایش انرژی است. حتی یک پیاده روی ساده 15 دقیقه‌ای هم می‌تواند حال شما را زیر و رو کند. هرچه تحرکتان بیشتر باشد نتایج بیشتری خواهید دید.

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 116 بار