فریز کردن سلامتی و تازگی

"انجماد یکی از بهترین روش‌ها برای ماندگاری مواد غذایی است. کشوهای فریزر خانه شما می‌تواند انبار تازه‌ترین و سالم‌ترین مواد غذایی باشد، اگر نکات ریز و کوچکی را برای منجمد کردن مواد غذایی رعایت کنید. بهترین موقع برای منجمد کردن مواد خام یا غذای پخته، زمانی است که ماده غذایی تازه است. وقتی سبزی یا گوشت را در اوج تازگی و چند دقیقه بعد از خرید فریز می‌کنید، هم ماندگاری بیشتری به آن داده‌اید، هم طعم و بوی طبیعی آن را همزمان با خود محصول فریز کرده‌اید.

رازهای کوچک یخی یک کشوی فریزر مرتب بهتر از یک فریزر بزرگ، اما شلوغ و بی‌نظم است. غذاها را طبقه‌بندی کنید و روی بسته‌ها را برچسب زده اسم و تاریخ بزنید. این کار در سلامت مواد غذایی موثر است، چون می‌دانید کدام بسته بیش از حد در فریزر مانده و برای پیدا کردن یک بسته در فریزر را مدت زیادی باز نگه نمی‌دارید. هر چیزی را بر اساس کیفیت آن بسته بندی کنید. شیرینی خشک، کلوچه‌، نان و ... مدت طولانی در فریزر می‌مانند و بهتر است در معرض رطوبت فریزر نباشند. بهترین راه برای منجمد کردن آنها این است که در زمان تازگی فویل‌پیچ شده و یخ بزنند. سرعت انجماد هرچقدر بالاتر باشد، کیفیت بسته شما هم همان‌قدر بهتر خواهد بود.

برای همین بسته جدید را در سمت دیوارهای کشو قرار دهید که سریع‌تر یخ بزند. اگر به دلیل خرابی یا قطعی برق فریزر از کار افتاد در آن را باز نکنید. یک فریزر کاملا منجمد بدون ورود هوای گرم تا دو روز همچنان سرد باقی می‌ماند. تا جایی که ممکن است غذایی را که یکبار منجمد شده، بعد از بازشدن یخ دوباره منجمد نکنید. این کار کیفیت ماده غذایی را پایین می‌آورد. اگر قبلا مواد خامی را فریز کرده‌اید پس از آب کردنش می‌توانید به صورت پخته آن‌ را منجمد کنید. خالی کردن کیسه از هوا برای بسته‌بندی هر محصولی مفید است و به حفظ کیفیت آن کمک می‌کند. برای بسته‌های خمیری شکل با کمک دست همه هوای کیسه را خارج کنید. برای بسته سبزیجات خام، نان و ... یک نی لبه بسته قرار دهید و با مکیدن، هوای کیسه را خارج کرده و به سرعت بسته‌بندی کنید.

غیرقابل انجمادها انجماد یکی از بهترین روش‌های نگهداری غذاست، اما ورود چند ماده غذایی به داخل فریزر ممنوع است. فرآیند انجماد برخی از مواد غذایی را نابود می‌کند. مثلا یک قوطی کنسرو یخ زده هیچ ارزش غذایی ندارد و می‌تواند شما را راهی بیمارستان کند. ژامبون‌ها در فریزر آبکی و نرم می‌شوند. پنیر، تخم‌مرغ، ماست، سس مایونز، شیر و خامه هم بعد از اینکه از فریزر خارج شدند تغییر بافت و مزه می‌دهند. همچنین فریزر جای خوبی برای نگهداری غذاهای سرخ شده نیست. بیشتر این غذاها بعد از انجماد ترش می‌شوند.

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 181 بار