رژیمِ متابولیسم فوق‌العاده

"اگر اسم رژیم متابولیسم به نظرتان بامزه است، یا شما را یاد فیلم‌های علمی_ تخیلی می‌اندازد، نیمه پر لیوان را ببینید و باور کنید که خود رژیم هم به همین اندازه بامزه و مفرح باشد. در واقع این رژیم برنامه‌ای ساده برای از دست دادن اضافه وزن به صورت اتوماتیک که توسط دکتر مارک هایمن طراحی شده است. طراحان این رژیم می‌خواهند نشان دهند که یک رژیم غذایی سالم چگونه می‌تواند به ژن‌ها دستور کاهش وزن بدهد. 

خلاصه این رژیم در یک جمله این است که هر چقدر غذای سالم‌تری بخورید، ژن‌هایتان به طور خودکار سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند که نتیجه‌ای جز کم کردن وزن ندارد. اگر در قید و بند اسم‌ها هستید و دلتان می‌خواهد بیشتر درباره این رژیم مدرن بدانید نام ""نیوتری ژنومیک"" را دنبال کنید. پیروان این رژیم طرفداران پر و پا قرص این اصل هستند: غذای سالم و کم‌چرب بخور. آنها با رعایت همین اصل کوچک وزن خود را کاهش داده‌اند و باقی کار را به ژن‌ها سپرده‌اند که روند لاغری را در جای مناسبی قطع کنند.

حکایت نیمه پُر این داستان کم فشار و آسان رژیم متابولیسم است. از غذاهای سالم هرچه دلتان می‌خواهد بخورید. میوه و سبزی، آجیل، دانه‌ها، غلات، ماهی، و مرغ همیشه در لیست غذاهای سالم هستند. اما وقتی یک رژیم را بر پایه این مواد می‌گذارید در بدن‌تان چه اتفاقی می‌افتد؟ در هفته اول اعتیادتان را به مصرف قند، کافئین، غذاهای آماده که حاوی مقدار کنترل نشده روغن و نمک و نگهدارنده و ... هستند و کربوهیدرات‌های اضافه از دست می‌دهید. از هفته دوم تا پایان هفته چهارم مصرف گندم، لبنیات و تخم‌مرغ را کم می‌کنید. در همین یک ماه بدن شما بدون تحمل گرسنگی و فشار روانی آن و تنها بر اساس مواد غذایی که دریافت کرده است، 2 تا 4 کیلو از وزن اضافی خود را از دست می‌دهد. از هفته پنجم تا سه هفته بعد رژیمی طولانی مدت خواهید داشت که اساس آن فقط خوردن غذاهای سالم است. در طی این هفته‌ها می‌توانید کمی کافئین (در حد یک فنجان قهوه صبح) به رژیم‌تان اضافه کنید. همچنین می‌توانید از مکمل‌هایی مثل کلسیم، منیزیم، ویتامین دی و امگا 3 استفاده کنید.

نخوردنی‌ها اگرچه در این رژیم دست‌تان برای انتخاب غذاهای سالم باز است، اما پیدا کردن یک محصول صد در صد طبیعی کار آسانی نیست و ممکن است بسیاری از محصولات در فرآیندی غیر ارگانیک تهیه شده باشند. پس حین خرید تا جایی که ممکن است از مواد غذایی طبیعی استفاده کنید و تا جای ممکن از خوردن گندم، تخم‌مرغ و لبنیات اجتناب کنید. پرسیدن ندارد که باید در جواب هر پیشنهادی برای یک غذای آماده نه بگویید. همین طور نوشیدنی‌هایی مثل قهوه را دست کم در ماه اول کاملا کنار بگذارید. مثل هر رژیم دیگری، این رژیم هم با ورزش سازگار است و هر دقیقه ورزش هوازی و قدرتی متابولیسم بدن را افزایش خواهد داد. این رژیم برای گیاه‌خواران هم رژیم ایده‌الی است چون تنها چیزی که باید مراقب آن باشند مصرف گندم است. این رژیم به نسبت بسیاری از رژیم‌های لاغری بدون عارضه و کم فشار است، پس چرا مدتی هم به ژن‌ها اعتماد نکنیم

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 113 بار