ده غذای خوب برای یک مغز فعال و سالم

"غذایی که هر روز به بدن می‌رسانیم، تاثیر خود را فقط روی جسم ما نمی‌گذارد و مغز و روان ما هم از همین خوراکی‌ها تغذیه خواهد کرد. مغز بیشتر از  عضله‌ها، قلب و شش به مواد مغذی نیاز دارد و بیشترین انرژی تولید شده در بدن در مغز استفاده می‌شود. اما کدام خوراکی‌ها باعث بهبود عملکرد بخش خاکستری مغز می‌شوند؟

غلات سبوس‌دار توانایی تمرکز کردن از منبع انرژی مخصوص مغز، یعنی گلوکز موجود در خون تامین می‌شود. برای افزایش تمرکز از غلات سبوس‌دار استفاده کنید، چراکه این غلات گلوکز را به آرامی به خون می‌فرستند و باعث می‌شوند تمام روز را هوشیار و متمرکز باشید. غلات و حبوبات قهوه‌ای رنگ، سبوس گندم، و پاستای سبوس‌دار منابع خوبی برای تامین انرژی مغز هستند.

ماهی چرب اسید چرب‌های ضروری در بدن انسان تولید نمی‌شوند، بنابراین لازم است این اسیدهای مفید را از طریق رژیم غذایی به دست آوریم. اسید چرب ضروری به نام امگا3 به صورت طبیعی در ماهی‌های روغنی وجود دارد. سایر منابع آن روغن تخم بزرک، روغن گردو، تخم کدو، روغن و دانه سویا است. این خوراکی‌ها برای عملکرد بهتر مغز، قلب، مفصل‌ها و سلامت کلی بدن مفید هستند. ماهی‌های روغنی اسیدهای چرب ضروری را به صورت آماده در خود دارند و به بدن ما می‌رسانند. ماهی‌های سالمون، قزل آلا، خال مخالی، کپور، شاه ماهی، ساردین و ماهی آزاد بهترین منابع این اسیدها هستند. رژیم هایی که از طریق آنها اسیدهای چرب ضروری بدن تامین نمی‌شود، ریسک ابتلا به آلزایمر را بالا می‌برد. زغال‌اخته زغال اخته تقریبا در همه جای کره خاکی پیدا می‌شود. این میوه خاصیت ضد آلزایمری دارد و همچنین از فراموشی‌های کوتاه مدت جلوگیری می‌کند.

گوجه فرنگی لیکوپن موجود در گوجه فرنگی (که نوعی آنتی اکسیدان ضروری برای بدن است) مثل سپری در مقابل تخریب سلول‌های مغزی عمل می‌کند. همین عامل موثری در کاهش خطر بیماری‌های مغزی نظیر آلزایمر است.

ویتامین‌ها گروه ویتامینهای B - B6، B12 و فولیک اسید - به کم کردن مقدار هموسیستئین در بدن شهرت دارند. مقدار زیاد هموسیستئین باعث بروز اختلالات روانی و آلزایمر می‌شود. تحقیقی روی میانسالان نشان داد، افرادی که ویتامین B6 و B12 بیشتری مصرف می‌کنند کمتر دچار اختلال‌های حافظه می‌شوند. انگور سیاه ویتامین C بخاطر افزایش چابکی روانی انسان‌ها بسیار مشهور است و یکی از منابع مهم این ویتامین حیاتی انگور سیاه است.

تخم کدو فقط یک مشت تخم کدو در روز نیاز روزانه شما به روی، ماده معدنی مورد نیاز برای تفکر و یادگیری را تامین می‌کند. این دانه‌های مغذی را همیشه روی میزتان داشته باشید و به جای هر تنقلات دیگری هر روز مقداری از آن بخورید.

بروکلی منبع مهمی از ویتامین K که عملکرد و قدرت مغز را بالا می‌برد، کلم برکلی است. این کلم همیشه در دسترس است و خام و پخته آن را می‌توانید در رژیم روزانه‌تان بگنجانید.

مریم گلی گیاه مریم گلی به خاطر روغن مفید و خاصیت تقویت کنندگی برای مغز ارزش این را دارد که عضوی از رژیم غذایی شما باشد.

گردو تحقیقات نشان داده است که مصرف مداوم ویتامین E باعث جلوگیری از ابتلا به اختلالات روانی به خصوص در سنین پیری می‌شود. گردو منبع مهمی از این ویتامین است. از سایر منابع این ویتامین میتوان به سبزیجات، زیتون، حبوبات، تخم مرغ، برنج قهوه‌ای و غلات سبوس‌دار اشاره کرد. "

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 137 بار