زندگي به سبک سلامت

انجام دادن تکراري کارهاي روزانه دليل بر درست انجام دادن آن نيست. اگر کمي دقت کنيد متوجه مي شويد که راه هاي ديگري هم براي بهتر انجام دادن آن فعاليت وجود داردتا سلامت بيشتر مارا تأمين کند.

نفس کشيدن: به طور روزانه هر انسان حدود یی هزار بار نفس مي کشد، اما شايد روش نفس کشيدن صحيح نباشد. نفس هاي عميق که با کمک ماهيچه ديافراگم انجام مي شود، باعث افزايش بنيه بدن و کاهش خستگي مفرط مي شود.همچنين تنفس صحيح باعث بهبود عملکرد جسمي مي شود. اغلب مردم از قفسه سينه نفس مي کشند و از ديافراگم کمک نمي گيرند.نفس عميق به ويژه هنگام ورزش کردن تاثير مثبتي روي ميزان اکسيژن دريافتي مي گذارد.

دوش گرفتن: حمام کردن بيش از چند روز در هفته، باعث از بين رفتن چربي هاي مو به نام سبوم (sebum) مي شود، و در واقع موها را چرب تر مي کند. با از بين رفتن سبوم، غدد چربي براي جبران کار، سبوم بيش از حد توليد مي کند. دوش آب داغ طولاني مدت باعث خشکي پوست مي شود از طرفي باکتري هاي مفيد روي پوست از بين مي رود.

ورزش:گرم کردن زياد بدن قبل از ورزش مي تواند باعث ضعيف شدن عضلات شود. همچنين بسياري از ورزش ها نيز به تنهايي باعث کاهش وزن نمي شود. خوردن:گفته مي شود، صبحانه نخوردن براي بدن مضر است، مصرف بيش از حد گوشت قرمز به سلامت آسيب مي رساند و ... اما آن چه بايد بدانيد اين است که حتي غذاي سالم اگر بدون جويدن کامل و با سرعت زياد خورده شود، در بدن اختلال به وجود مي آورد. در اين شرايط پيغام سير شدن به مغز نمي رسد و در نتيجه فرد با خطر چاقي مفرط روبه رو مي شود.

شستن دست ها:علاوه بر شستن درست دست ها با آب و صابون به مدت حداقل یی ثانيه، نکات ديگري نيز در ارتباط با بهداشت دست وجود دارد که بايد به آن توجه شود. به عنوان نمونه مي توان به استفاده از صابون هاي ضد باکتريايي اشاره کرد. اين نوع صابون حاوي ماده شيميايي به نام تريکلوسان است که مي تواند نسبت به آنتي بيوتيک مقاومت ايجاد کند و حتي در هورمون هاي بدن تغييراتي به وجود بياورد. علاوه بر آن برخي معتقدند صابون هاي ضدباکتري، در کاهش بروز احتمالي بيماري نقش ندارد.

زباله ها:بيشتر ما با ديدن کاغذ پاره شده يا قوطي کج شده، آن را در سطل زباله مي اندازيم، در حالي که همه اين مواد قابل بازيافت است بنابراين در جداسازي زباله هاي قابل بازيافت از غيربازيافتي دقت بيشتري کنيد. خواب:خواب ناکافي روي عملکرد حافظه، يادگيري، خلاقيت، بازدهي و تعادل عاطفي تاثير مي گذارد. خوابيدن به مدت کمتر از آن چه توصيه شده است، پيامدهاي زيادي از جمله کوتاه شدن عمر را به همراه دارد. تنها اصلاح کردن برنامه خواب کافي نيست. براي داشتن خواب بهتر نکاتي از جمله ورزش، خاموش کردن تلفن همراه هنگام خواب و ... را در نظر بگيريد.

بهره وري:انجام دادن چند کار مهم همزمان تقريبا ناممکن است، زيرا با اين کار تمرکز فرد پايين مي آيد. پس براي به دست آوردن نتيجه بهتر، کارها را به صورت جداگانه انجام دهيد و بين کار استراحت داشته باشيد.

مسواک زدن: بلافاصله پس از مصرف غذا يا نوشيدني هاي اسيدي نبايد مسواک زد زيرا مسواک زدن باعث مي شود اسيد در ميناي دندان راه پيدا کند. بهتر است پس از خوردن اين مواد نيم ساعت صبر کنيد يا دهان را با آب بشوييد.همچنين از مسواک نرم استفاده کنيد و فشار زيادي روي لثه و دندان وارد نکنيد.

نشستن:نشستن بيش از چند ساعت در روز احتمال بروز بيماري هايي مانند ديابت يا مشکلات قلبي عروقي را افزايش مي دهد وحتي باعث کاهش طول عمر نيز مي شود . در محل کار بهتر است هرازگاهي به بهانه آب خوردن و ... از پشت ميز بلند شويد.

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 148 بار