برنج لقمه‌ایی (کره)

45دقیقه 2نفر آسان

مواد لازم

 1. برنج : یک پیمانه
 2. آب : 2 پیمانه
 3. نمک  : 1 ق چ
 4. فیله مرغ  : 3 عدد
 5. سیب زمینی (آب پز شده) : 3 عدد
 6. تخم مرغ  : 1 عدد
 7. ماست : 1 پیمانه

مواد داخل لقمه:

 1. پیاز (خلال شده) : 1 عدد
 2. فلفل دلمه‌ای رنگی (خلال شده) : 2/1 عدد
 3. هویج (خلال شده) : 1 عدد بزرگ
 4. نمک و فلفل : به مقدار لازم
 5. آب لیمو : به مقدار لازم

طرز تهیه

 

 1. یک پیمانه برنج را شسته، با آب و نمک و کمی روغن روی حرارت قرار می دهیم، قبل از کشیده شدن کامل آب برنج یکی دوبار آن را هم زده و دو قاشق ماست به آن اضافه می کنیم. در ظرف را گذاشته، و زیر گاز را کم می کنیم تا کته شود. دقت داشته باشید که به مرحله ته دیگ نرسد.
 2. برنج پخته را در ظرف بریزید و بگذارید کمی خنک شود. یکی از سیب زمینی‌ها با رنده ریز روی برنج رنده کنید. یک عدد تخم مرغ را اضافه کرده و خوب ورز می دهیم تا مواد چسبندگی پیدا کند. از این مواد به اندازه یک نارنگی برداشته به صورت گلوله درآورده، سپس انگشت سبابه را روی گلوله برنج فشار داده و به شکل قایق کوچک در می دهیم و دور آن را با دست شکل می دهیم.
 3. در قابلمه‌ای روغن ریخته و دو عدد سیب زمینی باقی مانده را حلقه حلقه کرده و ته آن می چینیم. لقمه‌های قایقی شکل را کنار هم روی سیب زمینی‌ها چیده و 15 دقیقه روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا لقمه‌ها بپزد اما شکل خود را حفظ کند. دلیل چیدن سیب زمینی در کف ظرف در مرحله پخت قایق‌ها این است که بخار پز شوند و رنگ کف آن‌ها تغییر نکند.
 4. فیله‌های مرغ را به صورت نوارهای پنج سانتی‌متری برش داده و با پیاز، فلفل دلمه ای و هویج تفت می دهیم تا کمی سرخ شود. سپس کمی نمک، فلفل و آبلیمو را اضافه می کنیم.
 5. لقمه‌های قایقی شکل را در ظرف سرو چیده، داخل هر یک را با یک تکه مرغ تفت داده شده، مقداری فلفل رنگی و خلال هویج پر کرده و با سبزیجات دلخواه تزئین کنید.
 6. می‌توان این غذا را با ماست چکیده زعفرانی سرو کرد.

 

 

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 120 بار