خواص سلامتی بخش ماهی ساردین و چرا باید ماهی ساردین بخوریم؟

ماهی و غذاهای دریایی را می توان جزء مهمترین غذاهای سلامتی بخش دانست که می توان آن را به رژیم غذایی اضافه گردد.

این غذاها حاوی منبع غنی از بسیاری از مواد مغذی همچون B12 می باشد. ماهی ساردین یکی ازماهی هایی است که سرشار از B12 می باشد. ماهی ساردین از غنی از مواد مغذی متعددی است که به بهبود و سلامتی بیماری های قلبی عروقی کمک می کند. به همین علت در رتبه بندی غذاهای سلامتی بخش جزء مواد غنی از ترکیبات مغذی دسته بندی می شود. همچنین ماهی ساردین غنی ازامگا -3 و اسید چرب EPA (ایکوزاپنتونئیک اسید)و DHA (دکوزاهگزانوئیک اسید) می باشد که به کاهش کلسترول و تری گلیسرید کمک می نماید. یک وعده ماهی ساردین حاوی بیش از 50% مواد مغذی مورد نیاز بدن می باشد.

1)جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی: از آنجاییکه ماهی ساردین غنی از اسید چرب امگا-3 می باشد در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی مفید و موثر است همچنین اسید چرب امگا-3 موجود در ماهی ساردین، نقش مهمی در کنترل بیماری های قلبی نیز ایفا می کند. تحقیقات نشان داده است که اسیدهای چرب امگا-3 مانند EPA (ایکوزاپنتونئیک اسید)و DHA (دکوزاهگزانوئیک اسید) کلسترول بد خون (LDL) تجزیه کرده و به این طریق از بیماری های قلبی عروقی جلوگیری می کند. امگا-3 همچنین به عنوان از بین برنده تصلب شریان شناخته می شود. از آنجاییکه تصلب شریان و گرفتگی عروق باعث افزایش فشار خون می گردد، امگا-3 با تمیز کردن پلاک های به وجود آمده در روی عروق خونی در کنترل فشار خون کمک می کند.

2)جلوگیری از لخته شدن خون: لخته شدن خون در رگ های برای سیستم قلبی عروقی خطرناک است. مصرف منظم امگا-3 مانند آنچه در ماهی ها نظیر ساردین یافت می شودبرای قلب خوب است زیرا به کاهش فشار خون و کلسترول کمک می کند در نتیجه از سکته مغزی و تصلب شراین جلوگیری می نماید.

3)خواص ضد سرطانی: تحقیقات سرطان شناسی نشان داده که مصرف کلسیم و ویتامین D در جلوگیری از انواع خاصی از سرطان ها از جمله سرطان روده می تواند موثر و مفید باشد. ماهی ساردین حاوی کلسیم و ویتامین D به میزان قابل توجهی است.

4)تقویت استخوان ها: ساردین منبع خوبی از کلسیم است و مصرف منظم کلسیم به تقویت بافت استخوانی کمک میکند.مصرف مقداری کلسیم به همراه ورزش می تواند به تقویت استخوان های بدن کمک کند و از بروز پوکی استخوان در آینده کمک نماید.

5)سلامت سیستم ایمنی: مصرف مداوم ماهی ساردین می تواند با افزایش تعداد سلول های ایمنی درافزایش مقاومت بدن و ایجاد سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

رای دادن به این مورد
(1 رای)
خواندن 6704 بار