بهترین خوراکی‌ها برای یک روز پرانرژی

"بهترین خوراکی‌ها برای یک روز پر انرژی اگر روز پرکاری دارید و به فکر مصرف مکمل‌ها و نوشیدنی‌های انرژی‌زا هستید، این مطلب را از دست ندهید. درست است که نوشیدنی‌ها و مکمل‌ها انرژی زیادی تولید می‌کنند، ولی این انرژی پایدار نیست و خیلی زود جایش را به کسالت و بی‌حوصلگی می‌دهد. انرژی اصلی در غذاهای طبیعی است که باید به طور روزانه مصرف کنید. این غذاها انبار ذخیره انرژی طبیعت هستند و شامل کربوهیدرات‌های پیچیده، پروتئین و فیبر می‌شوند. به طور منظم این خوراکی‌ها را مصرف کنید و شاهد افزایش انرژی‌تان باشید.

خانواده هندوانه این گروه شامل طالبی، عسلک، و هندوانه می‌شود که سرشار از ویتامین‌های انرژی‌زا هستند. 90 درصد این میوه‌ها را آب تشکیل می‌دهد و این باعث می‌شود که با هیدراته نگهداشتن بدن، خستگی را رفع کنید. یک فنجان طالبی یا هندوانه خرد شده یا سالاد هندوانه با عسلک بهترین گزینه برای تجدید قوا در محل کارتان است.

ماست میوه‌ای این مخلوط غلیظ و خامه‌ای در واقع همان ماست یونانی همراه با تکه‌های میوه یا سایر مواد خوراکی است. این ماست سرشار از کراتین است که 14 گرم پروتئین دیر هضم دارد. این ماست را بنابر رژیمی که دارید می‌توانید با ماست غلیظ و ترکیب میوه‌های تازه یا آجیل در خانه تهیه کرده و به عنوان میان‌وعده بخورید.

آرد ذرت آرد ذرت سرشار از کربوهیدرات‌های پیچیده است. برخلاف کربوهیدرات‌های ساده، کربوهیدرات‌های پیچیده به آسانی در بدن شکسته و هضم می‌شوند و این سرعت کم باعث می‌شود انرژی پایداری در بدن به وجود آورند که تا چندین ساعت از بین نمی‌رود. از میان‌وعده‌ها یا غذاهایی که با این آرد تهیه شده‌اند خود را سیر و پرانرژی نگه دارید.

پنیر خشک تحقیقی در سال 2011 توسط دانشگاه کمبریج، نشان دادکه غذاهای پر پروتئین می‌توانند انرژی زیادی برای بدن فراهم آورند. برای همین این غذاها بهترین گزینه برای صرف در صبحانه هستند. در کنار تخم مرغ، ماست و شیر، پروتئین صبحانه شما می‌تواند با پنیر کشاورز تامین شود. پنیر مخصوص کشاورز همان خرده پنیرهای شناور در آب پنیر هستند که با فشار به هم چسبیده و خشک شده‌اند. دو قاشق غذاخوری از این پنیر حدود 4 گرم پروتئین، 40 کالری و 2.5 گرم چربی دارد.

گردو گردو جزو معدود منابع طبیعی ملاتونین است. ملاتونین هورمونی است که بدن انسان به صورت خودکار بعد ازغروب خورشید تولید می‌کند. ملاتونین به عنوان ساعت بدن عمل کرده و باعث خواب‌آلود شدن می‌شود و وقتی شما راحت و با آرامش می‌خوابید، طبیعتا در طول روز سرحال‌تر و فعال‌تر می‌شوید. با افزایش سن، مقدار ترشح این هورمون در بدن کاهش می‌یابد. اگر دوست ندارید مکمل یا دارو مصرف کنید، قبل از خواب کمی گردو بخورید. می‌توانید روی سالاد شام پودر گردو بریزید و از این طریق ملاتونین مورد نیاز بدن را به دست آورید.

قهوه مطالعات نشان می‌دهند که قهوه خاصیت ضد افسردگی داشته و باعث افزایش انرژی می‌شود. تحقیقی روی 5 هزار زن نشان داد، کسانی که 2 فنجان کامل قهوه در روز می‌نوشند کمتر از زنانی که هفته‌ای یک بار قهوه می‌نوشند، دچار افسردگی می‌شوند و همچنین زنانی که 4 فنجان قهوه در روز می‌خورند، بیش از سایر زنان احساس شادمانی و سرزندگی دارند.

چای سبز قهوه خور نیستید؟ چای سبز مخصوص خود شماست. این چای سرشار از آمینواسید تئانین است که باعث سرحال شدن می‌شود. همچنین تئانین باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری‌هایی چون آنفولانزا و سرماخوردگی می‌شود.

برنج قهوه‌ای تنها ماده مفید برنج قهوه‌ای کربوهیدرات‌های پیچیده‌اش نیست. این خوراکی یک منبع مهم برای منیزیم هم به شمار می‌آید که کمبود این ماده، در بدن باعث کاهش انرژی و بی‌حالی می‌شود. اگر اهل ورزش هستید، حتما از این برنج استفاده کنید چرا که کمبود منیزیم باعث می‌شود زودتر خسته شوید و نتوانید به اندازه مورد نظر ورزش کنید. فقط یک فنجان برنج قهوه‌ای حدود یک چهارم نیاز روزانه یک زن و یک پنجم نیاز روزانه یک مرد به منیزیم را تامین می‌کند.

سویای سبز سویای سبز علاوه بر اینکه سرشار از فیبر دیر هضم، کربوهیدرات‌های پیچیده و چربی سالم است، 16 گرم پروتئین به ازای هر فنجان نیز دارد. همچنین این خوراکی حاوی مقدار زیادی ویتامین

B و منیزیم است که برای تبدیل کربوهیدرات به انرژی بسیار ضروری هستند.

شیر و سریال شیر کم چرب و سریال سبوس‌دار بهترین گزینه برای شروع روز است. این مخلوط هم مقادیر زیادی پروتئین، فیبر و کربوهیدرات‌های پیچیده ی دیرهضم دارد و هم به سرعت آماده می‌شود. برای کسب انرژی بیشتر سریال‌هایی را انتخاب کنید که علاوه بر سبوس حاوی آهن باشد. با اضافه کردن توت فرنگی به مخلوط شیر و سریال‌تان آهن موجود در سریال زودتر و بهتر جذب بدن می‌شود.

عدس عدس حاوی مقدار زیادی پروتئین دیرهضم، کربوهیدرات پیچیده و فیبر است که این دانه‌های کوچک را به یک انرژی‌زای قوی تبدیل می‌کنند. نصف فنجان عدس پخته بیش از یک تخم مرغ پروتئین دارد و حدود یک چهارم نیاز روزانه برای فیبر را تامین می‌کند.

خرچنگ اگر دسترسی به خرچنگ دارید، این منبع انرژی را از دست ندهید. این خوراکی علاوه بر پروتئینی بودن، سرشار از ویتامین

B12 است که مانع بروز خستگی می‌شود. این ویتامین همچنین باعث سالم ماندن سلول‌های خونی و در نتیجه بهتر رسیدن اکسیژن به مغز می‌شود. یک تکه کوچک گوشت خرچنگ حدود یک سوم ویتامین B12 مورد نیاز برای یک روز را تامین می‌کند و این درحالی است که کمتر از 71 کالری و 1 گرم چربی دارد.

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 908 بار