تغذیه از دیدگاه طب سنتی

"

تغذیه از دیدگاه طب سنتی

تمام اجزای خلقت تحت نظام هوشمند آفرینش به گونه ای هماهنگ و منظم در حرکت اند، به گونه­ای که هر تغییری در هر بخش از آفرینش، تغییری متناسب را در جایی دیگر به دنبال خواهد داشت. بر این اساس با شروع فصل بهار و بازگشت مجدد طراوت طبیعت، سلول های بدن ما نیز متعاقباً عملکرد و نیازهای جدید و متفاوتی در مقایسه با فصل زمستان خواهند داشت. به عبارت دیگر، تغییرات ایجاد شده در بدن ما منعکس­کننده تغییرات ایجاد شده در طبیعت است. با پیدایش بهار طبیعت، طبیعت بدن نیز دچار تغییر و تحول می­شود که برای حفظ سلامتی باید متناسب با این تحولات ضمن مراقبت های بهداشتی، تغییراتی در تغذیه، استراحت، فعالیت های بدنی و حتی پوشیدن لباس اعمال کرد که به حفظ سلامتی افراد کمک زیادی خواهد کرد.

مزاج این فصل معتدل است. بیماری­هایی که در این فصل بروز می­کند به دلیل مزاج بد فصل نیست، بلکه به علت باقی ماندن مواد زائد بدن در زمستان و رقیق شدن و به حرکت در آمدن آنها در فصل بهار ایجاد می شود. اگر بدن نتواند مواد زائد را به طور کامل دفع کند، این اخلاط به سوی اندام های ضعیف شده رفته و باعث تولید امراض شایعی مانند دمل ها، ورم چرکی، جوش ها، خارش، ورم های حلق، خونریزی بینی، زکام، گرفتگی صدا، سرفه، صرع، سکته و بیماری های دیگر می شود.

سبک ترین رژیم غذایی در طی سال را باید در فصل بهار داشته باشیم، بنابراین در طول این فصل باید غذاهای سبک و زود هضم استفاده کنید.

طب سنتی اسلامی، طب آیورودیک و طب سنتی چینی همگی بر پاکسازی بدن از مواد زاید و سمومی که از خوردن غذاهای انرژی زا و گرم در فصل زمستان ایجاد شده اند، دارند و پیش رفتن به سمت یک رژیم غذایی سبک را توصیه می­کنند. بنابراین فصل بهار، زمان پاک سازی کبد از سموم است. اگر کبد از سموم پاک نشود، دریافت غذای بیشتر نه تنها باعث سلامتی نمی­شود، بلکه زمینه بروز بیماری­هایی را به ویژه در تاندون ها و حتی چشم افراد فراهم می کند. روزه­داری سبک برای مدت کوتاه (در نیمه های فروردین) می تواند برای پاک سازی کبد مفید باشد.

نوشیدن چای زنجفیل تازه و داغ و ماءالشعیر طبیعی در این فصل برای حذف سموم تجمع یافته و مواد هضم نشده در بدن در طی زمستان مفید است. به علاوه مصرف شربت های لیمو، نارنج، آلبالو،  انار، سکنجبین، زرشک و عرق های گیاهی مثل شاه تره، کاسنی و خرفه در این فصل توصیه می شود.

درمانگران طب سنتی ایران بر این باورند که مصرف سبزی ها و گیاهان دارویی که در فصل بهار می رویند، تأثیر بسیار زیادی در پاک سازی خون و پیش گیری از ابتلا به انواع بیماری ها در فصل بهار را دارد. در وعده ناهار از حبوبات، جوانه ماش، سبزیجات سبز رنگ جوان مثل ریحان، کرفس، کاهو، مارچوبه، اسفناج، بامیه، کدو، کلم، برگ سبز تربچه و چغندر استفاده کنید، مثلاً  آش جو، آش آبغوره، آش تمبر هندی، خورش کدو، بورانی، آش دوغ، آش ماست، سوپ سبزیجات. خورش ها و خوراک های سبزیجات که بدون سرخ شدن و با ادویه هایی چون ریحان، رازیانه، مرزنجوش، رزماری، زیره سیاه و شوید طعم دار شده باشند، انتخاب های مفیدی هستند. قبل از وعده ناهار حتما صبحانه ای سبک شامل آب میوه و چند تکه میوه تازه میل کنید. توجه داشته باشید که حتماً از ملین هایی مثل خاکشیر و آب گرم، تخم ریحان، انجیر خیسانده در آب، روغن زیتون، میوه های تازه و کاهو با سکنجبین استفاده کنید.

در این فصل باید از غذاهایی که طبع گرم دارند پرهیز کرد. مصرف گوشت قرمز و غذاهای چرب، تند و شور توصیه نمی شود.

کنترل آلرژی های فصل بهار با گیاه درمانی

برخی از گیاهان خاصیت تنظیم کنندگی و متعادل سازی عملکرد سیستم ایمنی بدن را دارند. افرادی که معمولا با آغاز فصل بهار دچار حساسیت ها و آلرژی های فصلی می شوند می توانند با طب سنتی ایران به پیش گیری و نیز درمان بیماری خود بپردازند.

درمان خارش گلو

یکی از حساسیت های رایج این فصل ، خارش گلو است. درمانگران طب سنتی برای درمان  این عارضه از جوشانده گیاهی استفاده می کنند و نوشیدن آن را یک بار در روز به بیماران توصیه می کنند. برای تهیه این جوشانده چند گرم گل بنفشه و شکر تیغال را در در  2 لیوان آب ریخته و روی حرارت ملایم بجوشانید تا یک لیوان آن باقی بماند. دم نوش باقی مانده را صاف کرده و شب پیش از خواب میل کنید. افرادی که خارش گلوی شدیدی دارند، علاوه بر شب، صبح بعد از بیدار شدن از خواب یک لیوان دیگر از این دمنوش بنوشند.

تسکین عطسه بهاره

درمانگران طب سنتی  برای درمان عطسه های ناشی از حساسیت و آلرژی فصلی، استفاده از روغن بنفشه  را توصیه می کنند. چکاندن روزی 2 قطره از این روغن در حفره های بینی از شدت عطسه ها می کاهد. ماساژ دادن پیشانی با همین روغن نیز برای درمان این نوع آلرژی پیشنهاد می شود. این بیماران بهتر است از خوردن انواع ادویه جات، غذاهای سرخ کردنی، شکلات و قهوه پرهیز کنند.

درمان کهیر پوستی

به بیماران مبتلا به کهیر پوستی پیشنهاد می شود از خاکشیر استفاده کنند. همچنین مصرف خوراکی خوراکی یا موضعی  آب گل ختمی، آلوورا یا آب اسفرزه به کاهش این التهابات پوستی کمک می کند. این گیاهان طب سرد و مرطوبی دارند که اشکال دارویی و صنعتی آنها نیز در داروخانه ها موجود است.

تسکین خارش پوست

گیاه خرفه یکی از سبزی های فصل بهار است که از جمله خواص زیاد آن، می توان به تصفیه کنندگی خون از مواد زاید اشاره کرد. درمانگران طب سنتی معتقدند خوردن این نوع سبزی به عنوان سبزی خوردن در وعده های غذایی تأثیر بسیار زیادی در درمان خارش های فصل بهار و از بین رفتن تلخی دهان در این فصل دارد. نوشیدن آب این سبزی نیز در کاهش عوارض و خارش های ناشی از حساسیت های فصلی بسیار موثر است.

آبریزش بینی در فصل بهار

یکی از شایع ترین حساسیت ها در این فصل آبریزش بینی است. روغن سیاه دانه به درمان این نوع حساسیت کمک می کند. به این منظور در هر حفره بینی 1 قطره روغن سیاه دانه بچکانید.

Column has 20 lines and has a length of 6454 characters"

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 815 بار