خواص ماهی تن

"

شرايط كنوني جامعه به گونه اي است كه اكثر خانواده ها زمان كمتري براي تهيه غذا در منزل دارند ، زندگي ماشيني ، اشتغال پدر و مادر و ... از جمله دلايل اين مسأله است. امروزه عرضه طيف گسترده اي از غذاهاي آماده و كنسروي مشکل خانوار را حل نموده، و يكي از راه هاي دسترسي مواد غذايي سالم، استفاده از كنسرو است .

ماهی تون و انواع آن

انواع ماهی تون در اقیانوس های آرام، هند، اطلس و بعضی از دریاهای وابسته اقیانوس ها مانند دریای مدیترانه پراکنده اند و برای تغذیه و یا تخم ریزی به طور دسته جمعی به طرف سواحل آب ها مهاجرت می نمایند. ماهیان تون شناگرانی ماهر بوده و از جمله ماهیان مهم صنعتی و تجاری هستند.

از جمله بهترین ماهی های تون می­توان به ماهی هوور خطی، هوور دم دراز و گیدر یا زرد باله اشاره کرد که با توجه به بزرگی وکوچکی (وزن) درصد گوشت آن­ها نیز متغییر می باشد، هر چه ماهی بزرگ تر باشد درصد گوشت آن بیشتر می­شود و بالعکس. در میان ماهی های ذکر شده ماهی گیدر مرغوب ترین ماهی بوده و بیشترین میزان فیله را نسبت به انواع دیگر دارد. از انواع دیگر ماهی تون که نسبت به موارد ذکر شده مرغوبیت کمتری دارند می توان به یلو­فین، الباکور، بیگ­آی اشاره کرد.

خواص ماهی تن

 • ماهي تون منبع بسيار خوبي از پروتئين، مواد معدني نظير سلنيوم، منيزيم و پتاسيم و همچنين ويتامين هاي ب 1، ب6 و ب3 است.
 • ماهی تون سرشار از اسيد هاي چرب ضروري مانند امگا 3 و امگا 6 است. مصرف آن ضايعات پوستي و التهابات را كاهش داده و سرعت بهبود در بيماران قلبي را بالا مي­برد.
 • اسيدهاي چرب به طور كلي از مواد مغذي به شمارمي آيندكه حكم پيشگيري كننده برای بيماري­هاي مزمني نظير بيماري قلبي- عروقي، ديابت نوع دوم و برخي از انواع سرطان را دارند.
 • ماهی تون با دارا بودن ويتامين ب 6 ،سطح هموسيستئين خون راپائين مي آورد و از آسيب به ديواره رگ پيشگيري کرده، همچنین از ضخيم شدن رگ ها جلوگيري مي­كند.
 • انجمن قلب آمريكا براي بيماران مبتلا به تري­گلسيريد بالا و فشار خون بالا، مصرف دو بار در هفته ماهي هاي حاوي اسیدهای چرب نظير ماهي تن را توصيه مي­كند.
 • مصرف ماهي تون براي مبتلايان به ديابت نوع دوم نیز سودمند است، البته بهتر است كه اين بيماران قبل از استفاده روغن موجود در تون ماهی را بگیرند.
 • مصرف ماهي غني از امگا 3 و6 مانند ماهي تون، حداقل هفته اي دو بار از پيشرفت گرفتگي رگ ها در زنان ديابتي بعد از دوران یائسگی جلوگیری می­کند.

میانگین ارزش غذایی 100 گرم کنسرو ماهی تون

 • انرژی 208 کیلو کالری
 • پروتئین 25 گرم
 • چربی اشباء شده 2 گرم
 • چربی اشباء نشده 22 گرم
 • آب 52/6 گرم
 • کربوهیدرات به مقدار ناچیز
 • ویتامین و کلسیم

انواع گوشت ماهی تون

فیله گوشت: در این نوع عرضه، ماهی به قطعات درشت عرضی برش داده شده و این قطعات به­صورت یک­پارچه درون قوطی قرار می­گیرند.

گوشته تکه­ای: در این نوع عرضه، تکه های گوشت به صورت یک­پارچه نیستند، بلکه بیشتر قطعات ماهی دارای اندازه های بیش از نیم سانتی متر در هر بعد خود هستند.

مخلوط گوشت خرده و تکه: این نوع عرضه، مخلوطی از قطعات ریز به همراه تکه های گوشت ماهی است که در آن حالت عضلانی گوشت حفظ می شود.

گوشت خرده: مخلوطی از ذرات ریز ماهی پخته شده و یک اندازه است که در آن ذرات از هم گسسته بوده بوده و حالت خمیری به خود نگرفته اند.

* بهترین نوع کنسرو ماهی کنسروی است که از نوع اول یعنی فیله تهیه شده باشد.

ویژگی تون ماهی خوب

قوطی تون ماهی باید عاری از زنگ زدگی، باد کردگی، لحیم شدگی و ضرب دیدگی باشد. اولین نکته پس از باز کردن تون ماهی عطر آن است، تون ماهی مرغوب باید دارای عطر مطبوعی باشد. گوشت آن باید رنگ سفید مایل به صورتی بوده، عاری از گوشت سیاه، ذرات استخوان، پوست و یا فلس باشد. بافت گوشت ماهی در این فرآورده باید سفت و محکم بوده و متلاشی نشده باشد.

نحوه مصرف

قبل از مصرف تون ماهی حتما آن را به مدت 20 دقیقه در آب بجوشانید یا بر روی حرارت تفت دهید، توجه داشته باشید در تون ماهی ماده ای به نام بوتولیسم بوده که در صورت عدم جوشاندن تون ماهی این ماده به سم تبدیل می شود و بسیار خطرناک است. توجه داشته باشید به کودک زیر دوسال خود به هیچ عنوان نه تنها تون ماهی بلکه هر گونه غذای کنسروی ندهید.

کنسروسازی

کنسروسازی نخستین بار توسط نیکولا آپرت و به عنوان یکی از ابداعات ارتش فرانسه در سال ۱۸۱۰ آغاز شد (به منظور تأمین غذای گرم آماده برای سربازان خط مقدم جنگ در زمان ناپلئون). کنسروسازی باعث می‌شود تا میکروارگانیسم‌ها وارد قوطی نشوند و در آن تکثیر نیابند.

10 دلیل برای اینکه کنسرو مصرف کنیم

 1. حفظ حالت طبيعي مواد غذايي: غذاهاي بسته بندي شده به دليل اين­كه به مدت طولاني در مجاورت هواي آزاد قرار نمي گيرند، حالت طبيعي خود را حفظ مي كنند.
 2. قيمت مناسب : اين نوع غذاها در مقايسه با ساير مواد غذايي از قيمت مناسب تري برخوردارند.
 3. نگهداري طولاني و آسان: از بزگ ترين امتيازات غذاهاي كنسروي ، قابليت نگهداري طولاني وآسان آن است.
 4. حمل و نقل آسان: غذا های کنسروی به دليل سهولت حمل و نقل در مسافرت، محيط كار و ... بسيار مناسب هستند.
 5. سلامت غذا : اگر اين نوع غذاها به صورت صنعتي و تحت نظارت و كنترل هاي بهداشتي تهيه شده باشند، از نظر سلامتي مطمئن هستند.
 6. در دسترس بودن : شما به انواع غذاها ، ميوه ها ، سبزي ها و... در تمام فصول سال دسترسي خواهيد داشت .
 7. صرفه جويي در زمان : براي آماده كردن و مصرف اين نوع غذاها به زمان زيادي نياز نيست.
 8. درج ارزش تغذيه اي بر روي ليبل : افرادي كه رژيم دارند و يا در طول روز بايد ميزان معيني كالري مصرف كنند به راحتي با استفاد از اين نوع كنسروها مي توانند رژيم غذايي خود را تنظيم نمايند .
 9. كنترل مقدار نمك و روغن : استانداردهاي ميزان نمك وروغن در اين نوع غذاها رعايت مي شود بر طبق اين استانداردها باید نمك كمتر از 5/1 در صد وروغن كمتر از 4 درصد است.
 10. عدم استفاده ازمواد نگهدارنده در كنسرو : فرايند توليد محصولات كنسرو شده متفاوت از غذاهاي آماده ديگر مي باشد . اين مواد غذايي پس از دربندي قوطي ها در دستگاهي به نام اتوكلاوقرار مي گيرندكه مرحله استريل كردن تجارتي ناميده مي شود . در اين پروسه كليه ميكروارگانيسم هاي بيماري زا و غير بيماري زا از بين مي روند بنابر­اين نيازي نيست كه از مواد نگهدارنده در اين محصولات استفاده شود .

Column has 52 lines and has a length of 6431 characters"

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 1048 بار