همه چیز درباره رژیم‌های سم‌زدایی

"اگر به دنبال یک شروع تازه در رژیم غذایی‌تان هستید و در نظر گرفته‌اید تا با سم‌زدایی شروع کنید، مطلب زیر، به قلم متخصص تغذیه درمانی کری تورنز، می‌تواند شما را با فواید و مضراتِ این رژیم‌ها آشنا کند.

به لطف چهره‌های مشهور و متخصص‌های تغذیه خصوصی آنها، رژیم‌های سم‌زدا طرفداران زیادی دارند. طرفداران این رژیم باور دارند که همه افراد نیاز دارند تا سموم مختلف را از بدنشان پاک کنند. این سموم از غذاهای آماده و فاقد ارزش غذایی، کافئین، قند، دود سیگار و آلودگی‌های شهری وارد بدن می‌شوند. آنها معتقدند بدنی که به طور مداوم در معرض این آلودگی‌هاست قابلیت خود را برای سم‌زدایی از دست می‌دهد و ماندگاری طولانی این سموم اضافه وزن و بیماری‌های زیادی را به دنبال دارد.

اولین قدم: ایجاد محدودیت این رژیم‌ها از روزه میوه شروع می‌شوند که در آن موظفید گروهی از میوه‌ها را به کلی حذف کنید تا رژیمتان را متمرکز بر روی کم کردن مقدار کافئین، نمک، قند، و غذاهای آماده کنید. با محدود کردن همین مواد به طور چشم‌گیری وزن کم خواهید کرد. بیشتر این کاهش وزن از آب بدن خواهد بود، گلیکوژن و سایر مواد از دست رفته با بازگشت به روال قبل دوباره تولید و در بدن ذخیره خواهند شد. بعضی از این رژیم‌های سم زدا دشوارند و اگر به صورت متداوم در مدت کم اجرا شوند ممکن است باعث ایجاد کمبود مواد مغذی در بدن شوند، که می‌تواند نتایج خطرناکی داشته باشد. رژیم‌های سم زدا همچنین ممکن است باعث ایجاد عادت‌های غذایی غلط در افراد و بخصوص نوجوانان شوند و گفتنی است که این عادات روی سلامت بلند مدت نوجوان تاثیر منفی می‌گذارند. پس سر خود و بدون نظر متخصص چنین رژیمی را شروع نکنید.

رژیم بی‌بازگشت یکی از جوانب مثبت رژیم‌های سم‌زدا بهبود وضع سلامت بدن است. به علاوه این رژیم شما را وادار به اندیشیدن در رابطه با زمان تغذیه، مقدار تغذیه، زمان نوشیدن آب، کاهش غذاهای آماده و کافئین می‌کند. محدود کردن تغذیه به غذاهای سالم و مقوی باعث تجدید ذائقه شما می‌شود و این اتفاق باعث شود که پس از یک دوره رژیم دیگر تمایلی به خوردن غذاهای فاقد ارزش غذایی نداشته باشید. اگرچه این رژیم هر روز طرفداران تازه‌ای پیدا می‌کنند، اما متخصصان زیادی هم هستند که معتقدند اندام‌هایی مثل کلیه، کبد، شش و دستگاه گوارش به طور طبیعی کار سم‌زدایی را انجام می‌دهند و نیازی به گرفتن چنین رژیم‌هایی نیست. پس اگر می‌خواهید یکی از این رژیم‌ها را امتحان کنید، تکلیف‌تان را با این دو نظریه متناقض روشن کنید. چیزی که قطعی است این است هیچ رژیمی سلامت غذاهای بی‌ارزش، الکل و دخانیات و قند را تائید نمی‌کند.

عوارض اگر در یک دوره طولانی سم‌زدایی قرار گرفتید، خود را آماده عوارضی مانند کمبود انرژی، خستگی و سرگیجه کنید. در صورتی که بدون متخصص چنین رژیمی را شروع کرده‌اید همچنین مراقب کمبود مواد مغذی بدن باشید که ممکن است شما را از گرفتن چنین رژیمی پشیمان کند. در این رژیم مصرف اقلام زیادی از خوراکی‌ها ممنوع است و یکی از عوارض این محدودیت سخت‌گیرانه و دائمی می‌تواند وسوسه خوردن بیشتر باشد."

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 109 بار