تغذیه قبل از شنا

"چه یک شناگر حرفه‌ای باشید که یک ساعت بعد مسابقه دارید، چه یک آماتور تازه‌کار، تغذیه قبل از شروع شنا اهمیت زیادی دارد و نمی‌توانید در دقیقه 90 برای آن تصمیم‌گیری کنید. شنا ورزشی مهیج برای بدن و جزو بهترین روش‌ها برای سالم و متناسب نگهداشتن آن است. یک شناگر حرفه‌ای به ورزش و تمرین‌های روزانه نیاز دارد و در یک دوره شنای معمولی چربی اضافه زیادی سوزانده می‌شود. کل بدن در این ورزش درگیر است و برای همین همه اعضای بدن به یک نسبت چربی اضافه خود را از دست می‌دهند. این حجم از چربی‌سوزی دلیل دیگری است برای اینکه به تغذیه قبل از شنا اهمیت دهید.

صبحانه اگر برنامه شنای شما از صبح زود شروع می شود، به یک صبحانه خوب نیاز دارید. حالت افقی بدن در هنگام شنا، عملکرد معده را کم می‌کند. بنابراین بهتر است نزدیک به شنا از خوردن غذای زیاد اجتناب کنید. اگر به تازگی شنا را شروع کرده‌اید، زمان‌بندیِ مناسب تغذیه باعث می‌شود که بدنتان قوی‌تر و متناسب‌تر شود. اگر قرار است در مسابقه‌ای شرکت کنید به تغذیه خود بیشتر دقت کنید، چرا که تغذیه نقش مهمی در پیروزی شما ایفا خواهد کرد. سوخت اصلی ورزش کربوهیدرات است که در ماهیچه‌ها و کبد، به شکل گلیکوژن ذخیره می‌شود. چون بدن فقط مقدار کمی کربوهیدرات در خود ذخیره می‌کند، باید کربوهیدرات کافی مصرف کرد. اگر برایتان سخت است که حین شنا تغذیه کنید، در آغاز و پایان تغذیه کرده و سوخت بدن را تامین کنید. این کار بخصوص در اوقاتی که بیش از 1 بار در روز شنا می‌کنید اهمیت زیادی دارد.

کی بخوریم، کی شنا کنیم هرکسی سلیقه و برنامه خاصی برای تغذیه حین شنا دارد، پس بهتر است از روشی استفاده کنید که با شما سازگار است. در کل، باید بین تغذیه مفصل (مثل یک وعده کامل) و شنا 2 تا 4 ساعت فاصله بیاندازید. بین صبحانه و میان وعده‌ها تا شنا 30دقیقه-2ساعت فاصله مناسبی به نظر می‌رسد. همیشه قبل از شنای سحرگاهی باید تغذیه مناسب داشته باشید، مخصوصا اگر مدت زمان یا شدت جلسه شنا بیش از حد نرمال باشد. بدن از کربوهیدرات ذخیره شده برای تامین انرژی کارهای دشوار مانند ورزش استفاده می‌کند و اگر با شکم خالی این کار را انجام دهید همه انرژی‌تان را از دست خواهید داد. بسیاری از شناگرانِ آماتور و حرفه‌ای تغذیه قبل از شنا را دوست ندارند، چون در استخر احساس تهوع و نفخ به آنها دست می‌دهد. اگر نمی‌توانید تغذیه قبل از شنا را تحمل کنید، باید وعده شام را غذای پر کربوهیدرات میل کنید تا این کربوهیدرات در ماهیچه‌ها ذخیره شود و در شنای روز بعد انرژی شما را تامین کند.

ممنوعیت تغذیه برای افزایش سوخت بدن، غذاهای پر کربوهیدرات، بهترین گزینه‌ها برای شناگران هستند. همچنین شناگران می‌توانند غذاهای دیگری را که دوست دارند و این غذاها موجب اختلال در دستگاه گوارش‌شان نمی‌شود را مصرف کنند. حدود 2 تا 4 ساعت قبل از شنا، شناگران باید از خوردن این مواد اجتناب کنند: فیبر زیاد، غذاهای پر چرب، غذاهای پر ادویه و پر کافئین. یک ساعت قبل از شنا هم شناگران باید میان وعده‌های کوچک با جذب سریع میل کنند.

رای دادن به این مورد
(1 رای)
خواندن 2287 بار