ده نکته برای تهیه سالم ترین کباب ها

"تحقیقات زیادی برای کشف ارتباط بین ابتلا به سرطان و خوردن خوراکی‌های کباب‌پز شده وجود دارد که نشان می‌دهد برای تهیه سالم این نوع غذاها باید نکات بهداشتی زیادی را رعایت کنید. این 10 مورد را به خاطر بسپارید تا غذاهای کباب شده شما همیشه در نهایت سلامت و خوشمزگی تهیه شوند.

گوشت را در روغن بخوابانید اگر گوشت را چند ساعت قبل از کباب شدن در روغن گیاهی مثل زیتون یا روغن کنجد بخوابانید و در یخچال بگذارید، میزان مواد سرطان‌زا کاهش می‌یابد. تحقیقی که روی گوشت‌هایی که در مخلوط روغن، سبزیجات، سرکه و ادویه خوابیده انجام شد، نشان داد که این گوشت پس از کباب‌پز شدن به میزان 75 تا 88 درصد از مواد سرطان‌زای خود را از دست می‌دهد. روغن با ایجاد یک لایه محافظ بین آتش و گوشت از پروتئین‌های گوشت محافظت می‌کند و همچنین آنتی اکسیدانت‌های موجود در روغن با مواد سرطان‌زای گوشت مبارزه می‌کنند.

کباب‌پز را تمیز نگه دارید قبل و بعد از پختن کباب، کباب‌پز را با یک برس تمیز کنید و باقیمانده غذا و چربی‌ها کاملا تمیز کنید. تمیز کردن سطح کباب پز موجب می‌شود مواد سرطان‌زای احتمالی روی کباب‌پز از بین بروند. گذشته از این با این کار کباب‌تان همیشه بو و طعم بهتری خواهد داشت.

کباب را به موقع برگردانید اگر نمی‌خواهید کباب‌تان سوخته و از هم باز شود، وقتی کباب کمی شل شد، طرف دیگر را برگردانید و روی شعله بگذارید. هر دو طرف کباب را به یک اندازه حرارت دهید و نگذارید گوشت در قسمتی سوخته و در قسمتی خام بماند.

مانع دود شوید گوشت‌های پرچرب در هنگام کباب شدن چربی خود را به شکل مایع روی شعله می‌ریزند و باعث ایجاد دود می‌شوند که این دود حاوی مواد سرطان‌زاست، پس بهتر است همیشه برای تهیه کباب از گوشت‌های کم چرب مانند مرغ و ماهی استفاده کنید.

سوخته‌ها را نخورید زغال داغ باعث می‌شود گوشت‌های پرچرب زودتر سیاه شوند و بسوزند. اگر می‌خواهید به سرطان مبتلا نشوید قسمت‌های سیاه و سوخته گوشت را که در واقع توده‌های مواد سرطان‌زا هستند، نخورید.

کاهش باکتری‌ها پختن برگرها و کباب کوبیده در دمای 160 درجه باکتری‌های موجود در گوشت چرخ شده را از بین می‌برد. ولی بسته به میزان آلودگی باکتریایی گوشت و دمای آتش اغلب اوقات یک پنجم باکتری‌ها در یک طرف کباب زنده می‌مانند. پس حرارت آتش را یکسان نگاه داشته و هر دو طرف غذا را به یک اندازه حرارت دهید.

مهارت در آتش بسته به نوع کباب‌پزتان ممکن است گاهی اوقات شعله‌ها بیش از حد بلند شوند و شاید وقت زیادی بگذارید اما نتوانید آتشی یکنواخت و کامل درست کنید. در صورت بالا آمدن شعله‌ها (به واسطه ریزش چربی، باد و ...)، سریعا کباب‌ها را به قسمت کم شعله و امن کباب‌پز منتقل کنید و پس از پایین آمدن شعله دوباره سیخ‌ها را سر جای قبلی برگردانید.

اندازه گوشت اندازه تکه‌های گوشت نقش زیادی در سرعت کباب شدن آن دارد. سعی کنید همیشه گوشت را به تکه‌های کوچک ببرید تا سریع و خوب کباب شوند. برای هر سیخ تکه‌های برابر را انتخاب کنید و تکه‌های بزرگ و استخوانی را در کنار تکه‌های کوچک گوشت سیخ نکنید.

کنترل زمان هرچقدر مدت زمان پخت کباب کمتر باشد، کیفیت کباب بهتر خواهد بود. حواس‌تان به زمان سرو غذا باشد و زمانی کار کباب کردن را شروع کنید که همه کارها انجام شده است. در زمانی کوتاه با آتشی داغ و یکنواخت باید همه گوشت‌ها را کباب کنید. اگر روند کارتان کند باشد خاکستر ذغال روی غذا خواهد نشست و این خود یکی از مواد سرطان‌زای کباب است.

آشپزهای خلاق کباب کردن فقط مختص گوشت نیست. خلاقیت به خرج دهید و میوه‌ها و سبزیجات متنوع را هم کباب کنید. تصور کنید کباب هلو یا حتی نان چطور می‌شود؟ کباب میوه و سبزیجاتی مثل فلفل یا سیب‌زمینی علاوه بر خوشمزگی، بسیار هم مقوی هستند و سفره شما را متنوع‌تر می‌کند.

رای دادن به این مورد
(0 آرا)
خواندن 179 بار